FacebookTwitterGoogle+Share

Gönüle engel olmayacağının kanıtı bir kare … Engelliler Sema dönüyor…

Dünya var olduğundan beri, insan soyu pek çok yolda gerçeği aradı, bilim adamları laboratuvarlarda, din adamları ibadethanelerde…

Aklı, bedeni, çevresi, imkanları olanlar diğerlerini ikna etti ve gösterdiği yola çekti… Sonra benim yolum doğru sende buradan gel diye zulüme başladılar. Tarih boyunca bütün savaşlarda hep bu yollarda gerçekleşti, ne çok kan, vahşet masum insanları yok etti..

En kötü barış bile en iyi savaştan daha iyi değimlidir? Barış için bile savaşmak zorunda kalmak nedendir?

Doğayı, geleceği, yediğimiz içtiğimiz her şeyi, bizi biz yapan değerleri bile o hırsla yok ediyoruz. Artık bir durup nefes alsak ve kıymetini bilsek.. 2013 bize  barışı, bolluk ve bereketi getirsin..

İlk sayımızda size bir nefeslik dergi hazırladık…Neyzen, Ebruzen, Semazen ve su gibi pırıl pırıl, gürül gürül bir yaşamı kutlayalım…

Bir çoğunuz Mesnevi ve Mevlana ile bağdaşmış  Sema gösterilerini bilirsiniz. Bu , ruhu hafifleten duruşun ve dönüşün ayrı ayrı anlamları vardır. Mesela Semazenin bir eli yukarı, bir eli aşağı bakar. Beyaz  elbise giyer , başında uzun bir sarık vardır. Bunların hepsi ayrı anlamlar taşır.  Dönmesi ve selam vermesi dahil.

Öncelikle Sema bir şov aracı değildir.  Bir çeşit ibadettir.  İnsan-ı Kâmil olmak için yapılır. İnsan-ı Kâmil nasıl olunur?

Semah ‘in her hareketinin anlamı vardır. Ney sesi eşliğinde dinlendiğinde  huzur verir.

 

 

Gelelim semazenlerin kıyafetine.

Semazenin üstündeki beyaz kıyafete ” Tennure” denir. Kefeni simgeler.

Başındaki sarık “Sikke” dir.  Mezar taşını simgeler

Bunların hepsi size ölümü anlatabilir. Ancak Sema ölümü değil yaşamı, tekrar doğmayı anlatır.  Sûretler aleminden , hâkikatalemine geçmeyi anlatır.

Sema için meydana çıkan Semazenlerin üzerinde siyah bir hırka olur. Hırkanın anlamı mezardır.   Bunu çıkartıp başlarlar. Yani yeniden doğuş. Semaya başlama amaçları  İnsan-ı Kâmil olmak içindir. Anlamı  “hâkka ulaşmış insan” demektir.

Semah yaparken 4 kere selam verilir. Bu İnsan-ı Kâmil olma yolundaki 4 mertebeyi,  kapıyı temsil eder.

Bunlar:

1-Şeriat

2- Tarikat

3-Marifet

4-Hakikat kapısı.

Bu dört kapıdan geçmeden kâmil insan olunmaz.

İbadetin kadını erkeği olur mu? Buyrun kadın semazen…

 

Semazenlerin sağ eli göğe, sol eli yere bakar.  Bunun anlamı sağ eli Hak ‘tan alır,  yere dönük sol elle  halka verir.

Bu şekilde yeniden doğuş tamamlanmış olur. Tabi ilahi doğuş da…

Artık Semazenleri izlerken daha bilinçli ve o maneviyatı anlayarak izleyebilirsiniz.

 

Nurhan Altıntaş

 

 

https://www.neoder.org/wp-content/uploads/2013/02/dervish171.jpghttps://www.neoder.org/wp-content/uploads/2013/02/dervish171-150x150.jpgneoadminAktüelmevlana,sema,semazen,tennure
Gönüle engel olmayacağının kanıtı bir kare ... Engelliler Sema dönüyor... Dünya var olduğundan beri, insan soyu pek çok yolda gerçeği aradı, bilim adamları laboratuvarlarda, din adamları ibadethanelerde… Aklı, bedeni, çevresi, imkanları olanlar diğerlerini ikna etti ve gösterdiği yola çekti… Sonra benim yolum doğru sende buradan gel diye zulüme başladılar. Tarih boyunca...